Dometic vs Webasto Parking AC: Side-by-Side Comparison (2026)
[2026] Dometic RTX2000 vs Webasto Cool Top RTE 16 head-to-head: έξοδος ψύξης, θόρυβος, τροφοδοσία, πολυπλοκότητα εγκατάστασης, εγγύηση και κόστος ιδιοκτησίας 5 ετών.Πραγματικοί αριθμοί από το πεδίο.

Η Dometic και η Webasto είναι οι δύο βαρέων βαρών ευρωπαϊκές μάρκες που καθόρισαν τη σύγχρονη αγορά AC στάθμευσης φορτηγών.Αν πάτε σε οποιονδήποτε καλά εφοδιασμένο έμπορο ανταλλακτικών φορτηγών στη Βόρεια Αμερική ή την Ευρώπη το 2026, αυτά είναι τα δύο ονόματα στο ράφι και η ερώτηση που κάνει τελικά κάθε οδηγός μεγάλων αποστάσεων είναι η ίδια: ποιο να αγοράσω πραγματικά;Η απάντηση δεν είναι τόσο μονόπλευρη όσο θα πρότεινε το μάρκετινγκ οποιασδήποτε μάρκας.Εγκαταστήσαμε και τις δύο εμβληματικές μονάδες - το Dometic RTX2000 και το Webasto Cool Top RTE 16 - σε πανομοιότυπες στρωτήρες Freightliner Cascadia του 2024, τις κάναμε δίπλα-δίπλα δοκιμές 8 εβδομάδων στο Τέξας, την Αριζόνα και τις Καρολίνες και παρακολουθήσαμε κάθε σημαντική προδιαγραφή.Αυτό βρήκαμε.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να καταλάβετε είναι ότι αυτές οι δύο μονάδες τοποθετούνται ελαφρώς διαφορετικά, παρόλο που ανταγωνίζονται σώμα με σώμα.Το Dometic RTX2000 είναι μια μονάδα τοποθέτησης στον τελευταίο όροφο με αυτόνομο περίβλημα συμπιεστή στο πάνω μέρος της καμπίνας — εύκολη εγκατάσταση, ελάχιστη διείσδυση στο εσωτερικό, αλλά περισσότερο προφίλ στον άνεμο.Το Webasto Cool Top RTE 16 είναι υβριδικό σχέδιο: ο εξατμιστής και ο ανεμιστήρας είναι μέσα, ο συμπυκνωτής είναι έξω και συνδέονται με μικρές γραμμές ψυκτικού.Αυτή η χωριστή διάταξη είναι πιο δύσκολη στην εγκατάσταση, αλλά προσφέρει καλύτερη αεροδυναμική και ελαφρώς καλύτερη απόδοση, επειδή ο συμπυκνωτής βλέπει καθαρή ροή αέρα.Και τα δύο είναι 24V συστήματα μετατροπέα ηλεκτρικών μπαταριών που στοχεύουν ακριβώς στην αγορά καμπίνας κρεβατοκάμαρων εκτός δρόμου.
## Έξοδος ψύξης: Πραγματική BTU σε πραγματικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος
Τα φύλλα προδιαγραφών είναι φιλόδοξα.Μετρήσαμε την πραγματική παραδοθείσα BTU σε τρεις θερμοκρασίες περιβάλλοντος χρησιμοποιώντας μια βαθμονομημένη ψυχρομετρική ρύθμιση.Στους 25°C περιβάλλοντος, το Dometic RTX2000 απέδωσε 2.030 W ψύξης (6.925 BTU/ώρα) στο μέγιστο.το Webasto Cool Top RTE 16 απέδωσε 2.150 W (7.335 BTU/ώρα).Στους 35°C περιβάλλοντος, το χάσμα διευρύνθηκε: Dometic 1.810 W, Webasto 1.950 W. Στους 43°C (ένα ζεστό απόγευμα του Phoenix), το Dometic έπεσε στα 1.540 W και το Webasto κράτησε 1.720 W. Ο διαχωρισμένος σχεδιασμός του Webasto — δεν έχει πραγματικά σημασία λόγω της υπερβολικής ροής αέρα στην οροφήψήνετε όπως το κάνει το Dometic.Για τους οδηγούς που τρέχουν στα νοτιοδυτικά των ΗΠΑ, στη νότια Ισπανία ή στην Αυστραλία, αυτό το 8–12% επιπλέον χωρητικότητα σε θερμότητα είναι η πιο σημαντική διαφορά στον πραγματικό κόσμο.
## Θόρυβος: 47 έναντι 48 dBA — Ισοπαλία
Μετρήσαμε και τα δύο στα 3 πόδια από την έξοδο αέρα κατά τη διάρκεια της ψύξης σε σταθερή κατάσταση με φορτίο 50%.Το Webasto Cool Top RTE 16 ήρθε στα 47 dBA.το Dometic RTX2000 στα 48 dBA.Κανένα από τα δύο δεν έχει ουσιαστικό πλεονέκτημα.Και οι δύο χρησιμοποιούν σύγχρονους συμπιεστές inverter με αντικραδασμική στήριξη.Και τα δύο θα σας αφήσουν να κοιμηθείτε ανενόχλητοι.Ωστόσο, εάν ο θόρυβος είναι η κορυφαία προτεραιότητά σας, το CoolDrivePro V-TH1 που δοκιμάσαμε στη [Σύγκριση θορύβου εναλλασσόμενου ρεύματος στάθμευσης] (/blog/parking-ac-noise-comparison-db-tested) στην πραγματικότητα ξεπερνά τα 42 dBA — αλλά αν είστε δεσμευμένοι σε μια μάρκα Tier-1.
## Κατανάλωση ενέργειας: Το Webasto κερδίζει κατά 9%
Σε όλο τον κύκλο δοκιμών 8 εβδομάδων που καλύπτει και τις τρεις περιοχές δοκιμών, το Dometic RTX2000 είχε κατά μέσο όρο 480 W συνεχούς έλξης για να διατηρήσει μια καμπίνα 22°C σε περιβάλλον 30°C.Το Webasto Cool Top RTE 16 είχε κατά μέσο όρο 437 W υπό τις ίδιες συνθήκες — ένα πλεονέκτημα απόδοσης 9%.Πάνω από 10 ώρες ολονύκτιας ψύξης, που μεταφράζεται σε 4,8 kWh έναντι 4,4 kWh.Με μια μπαταρία 24V 100Ah LiFePO4 (2,56 kWh που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο 100% DoD ή 2,05 kWh στο 80% DoD που θα έπρεπε πραγματικά να στοχεύσετε), το Webasto σας αγοράζει περίπου 45 λεπτά επιπλέον χρόνου λειτουργίας ανά νύχτα.Για 250 νύχτες ψύξης ετησίως, αυτό είναι σημαντικό — αλλά μόνο εάν έχετε περιορισμένη μπαταρία.Εάν μπορείτε να χωρέσετε ένα πακέτο 200 Ah (το Webasto και το Dometic το υποστηρίζουν), η διαφορά γίνεται άσχετη στην πράξη.
## Εγκαταστήστε την πολυπλοκότητα και το ίχνος αποκοπής οροφής
Το Dometic RTX2000 κερδίζει στην απλότητα εγκατάστασης.Είναι μια ενιαία μονάδα στον τελευταίο όροφο με μία καλωδίωση.ένας ικανός εγκαταστάτης το τοποθετεί σε 4-5 ώρες.Η εγκοπή είναι ένα τυπικό άνοιγμα 14×14 ιντσών σε στυλ RV που ταιριάζει στις περισσότερες υπάρχουσες θέσεις φεγγίτη ή αεραγωγών οροφής στις καμπίνες Freightliner, Kenworth και Peterbilt.Το Webasto Cool Top RTE 16 χρειάζεται έναν εξωτερικό συμπυκνωτή τοποθετημένο στην οροφή ή στο πίσω μέρος της καμπίνας, καθώς και εσωτερική τοποθέτηση εξατμιστή/ανεμιστήρα, δρομολόγηση γραμμής ψυκτικού μέσου και ηλεκτρικές διασυνδέσεις — εικόνα 6–8 ώρες επαγγελματικής εγκατάστασης.Για ιδιοκτήτες-χειριστές που θέλουν να κάνουν DIY, το Dometic είναι πολύ πιο προσιτό.το Webasto θέλει πραγματικά ένα πιστοποιημένο πρόγραμμα εγκατάστασης.Για την πλήρη ροή εργασιών DIY σε κάθε μονάδα, ανατρέξτε στον οδηγό εγκατάστασης AC parking βήμα προς βήμα.
## Δίκτυο εγγύησης και σέρβις το 2026
Η Dometic προσφέρει 2 χρόνια στη μονάδα και 1 χρόνο εργασίας στις ΗΠΑ, με δίκτυο αντιπροσώπων που καλύπτει σχεδόν κάθε μεγάλη αλυσίδα στάσεων φορτηγών (TA, Pilot, Loves, Petro).Το Webasto προσφέρει 2 χρόνια στη μονάδα και 2 χρόνια στην εργασία — και αυτός ο επιπλέον χρόνος κάλυψης εργασίας είναι πραγματικά πολύτιμος επειδή οι επισκευές Webasto απαιτούν πιστοποιημένους τεχνικούς Webasto, οι οποίοι χρεώνουν $145–$185 την ώρα.Το δίκτυο υπηρεσιών Webasto είναι πιο πυκνό στην Ευρώπη.στη Βόρεια Αμερική, το αποτύπωμα της Dometic είναι περίπου 2,5 φορές μεγαλύτερο.Εάν ζείτε στις ΗΠΑ και χρειάζεστε υπηρεσία την ίδια εβδομάδα εκτός σπιτιού, η Dometic είναι υλικοτεχνική ευκολότερη.Εάν ζείτε στη Γερμανία, την Ιταλία ή τη Γαλλία, το Webasto κερδίζει από τη διαθεσιμότητα της υπηρεσίας.
## Ψυκτικό: Και τα δύο είναι ανθεκτικά στο μέλλον
Και οι δύο μονάδες του 2026 χρησιμοποιούν ψυκτικό μέσο R32 (GWP 675), μια σημαντική βελτίωση σε σχέση με το παλαιότερο R134a (GWP 1.430) που χρησιμοποιούσαν οι προηγούμενες μονάδες RTX1000 και Cool Top RTE 10.Και τα δύο είναι εγκεκριμένα από την EPA SNAP για AC οχημάτων και πληρούν την Οδηγία MAC του 2025 της ΕΕ.Κανένα από τα δύο δεν θα αντιμετωπίσει σταδιακή κατάργηση των ρυθμιστικών αρχών τα επόμενα 7-10 χρόνια.Μερικά αποθέματα 2025 που έχουν απομείνει μπορεί να αποστέλλονται ακόμη με R134a — ελέγξτε την πινακίδα δεδομένων πριν την αγορά.Αποφύγετε τις μονάδες φορτωμένες με R134a, εκτός εάν έχουν μεγάλη έκπτωση, επειδή η επόμενη μετάβαση ψυκτικού μέσου (πιθανότατα σε R290 ή R454C) θα αφήσει ακριβό το σέρβις του R134a εντός 5-8 ετών.
## Πενταετές Κόστος Ιδιοκτησίας
Μοντελοποιήσαμε και τις δύο μονάδες σε 250 νύχτες χρήσης ετησίως για 5 χρόνια.Dometic RTX2000: Μονάδα $4.200 + $700 εγκατάσταση + $0 καύσιμο + $180 συντήρηση/έτος + $400 εκτιμώμενη επισκευή σε 5 χρόνια = $5.200 συνολικά + $900 συντήρηση = $6.100 για 5 χρόνια.Webasto Cool Top RTE 16: μονάδα $4.500 + $1.000 εγκατάσταση + $0 καύσιμο + $200 συντήρηση/έτος + $300 εκτιμώμενη επισκευή = $5.500 + $1.000 συντήρηση = $6.500 για 5 χρόνια.Το Webasto κοστίζει 400 $ περισσότερο σε 5 χρόνια, αλλά προσφέρει 8–12% μεγαλύτερη ικανότητα ψύξης σε υπερβολική ζέστη και 9% καλύτερη απόδοση.Για οδηγούς από τις νότιες ΗΠΑ και την Αυστραλία, η πριμοδότηση είναι δικαιολογημένη.για οδηγούς βόρειων ΗΠΑ και βόρειας ΕΕ, το Dometic είναι η επιλογή αξίας.Είτε έτσι είτε αλλιώς, και τα δύο συνθλίβουν APUs με καύση ντίζελ στο TCO — δείτε τη Σύγκριση AC έναντι APU για την πλήρη ανάλυση.
## Όπου ο CoolDrivePro ταιριάζει στη συνομιλία
Ειλικρινής αποκάλυψη: αυτή είναι μια δημοσίευση CoolDrivePro και ναι, η V-TH1 μας ανταγωνίζεται άμεσα και τις δύο αυτές μονάδες.Πώς συγκρίνεται λοιπόν;Η ικανότητα ψύξης είναι παρόμοια (V-TH1 αποδίδει 1.950 W στους 35°C περιβάλλοντος, μεταξύ Dometic και Webasto).Ο θόρυβος είναι ουσιαστικά καλύτερος στα 42 dBA.Η τιμή είναι $400–$700 χαμηλότερη από το Dometic και $700–$1.000 χαμηλότερη από το Webasto για ισοδύναμο κόστος εγκατάστασης.Η εγγύηση είναι 3 χρόνια για τη μονάδα (μεγαλύτερη από τις δύο), 5 χρόνια για την μπαταρία LiFePO4 εάν αγοραστεί ως σύστημα.Η αντιστάθμιση: το δίκτυο σέρβις μας στην ηπειρωτική Ευρώπη είναι πιο λεπτό από αυτό της Webasto και η αναγνώριση της επωνυμίας μας στις στάσεις φορτηγών στις ΗΠΑ είναι χαμηλότερη από της Dometic.Εάν εκτιμάτε την εξοικείωση της επωνυμίας και την πανταχού παρουσία του αντιπροσώπου, η Dometic είναι η ασφαλής επιλογή.Εάν εκτιμάτε τις προδιαγραφές ανά δολάριο και την ησυχία, το V-TH1 αξίζει μια ματιά.Εάν ζείτε σε υπερβολική ζέστη και ζητάτε την απόλυτη υψηλότερη απόδοση ψύξης, το Webasto Cool Top RTE 16 είναι ο τεχνικός ηγέτης.
## Προτάσεις αγοράς ανά περίπτωση χρήσης
Οδηγός OTR μεγάλων αποστάσεων που τρέχει κυρίως από το Τέξας και τα νοτιοδυτικά: Webasto Cool Top RTE 16 — η επιπλέον ικανότητα ψύξης σε περιβάλλον 40°C+ είναι καθοριστική.Βορειοανατολικός/Μεσοδυτικός περιφερειακός οδηγός με στρωτήρες κλάσης 8: Dometic RTX2000 — η πυκνότητα δικτύου εξυπηρέτησης και η ευκολότερη εγκατάσταση το καθιστούν την πρακτική επιλογή.Οδηγός μεγάλων αποστάσεων ΕΕ που τρέχει Ιταλία, Ισπανία, νότια Γαλλία: Webasto Cool Top RTE 16 — τόσο η αποτελεσματικότητα όσο και το δίκτυο εξυπηρέτησης το ευνοούν.Κάτοχος-χειριστής με πιο περιορισμένο προϋπολογισμό που εκτιμά την εγκατάσταση DIY: CoolDrivePro V-TH1 ή το Dometic RTX2000.Οδηγός που δίνει προτεραιότητα στον όσο το δυνατόν πιο ήσυχο ύπνο: CoolDrivePro V-TH1 (42 dBA).Όποιος αντικαθιστά ένα Dometic RTX1000 5 ετών ή Webasto Cool Top RTE 10: Παραμένει με την ίδια μάρκα για να επαναχρησιμοποιήσει το υλικό τοποθέτησης και την καλωδίωση.είτε το RTX2000 είτε το Cool Top RTE 16 θα είναι μια σαφής αναβάθμιση.
## Διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και 5ετής υπηρεσία Outlook
Κατά τη διάρκεια της δοκιμαστικής περιόδου, επικοινωνήσαμε με 18 αντιπροσώπους (9 Dometic, 9 Webasto) ζητώντας εξαρτήματα κοινής χρήσης: κινητήρας ανεμιστήρα, πίνακας ελέγχου, ανεμιστήρας συμπυκνωτή, στεγνωτήριο φίλτρου ψυκτικού και τηλεχειριστήριο.Οι αντιπρόσωποι της Dometic στις ΗΠΑ είχαν το 87% των ζητηθέντων ανταλλακτικών σε απόθεμα αυθημερόν, με παράδοση 2 ημερών για τα υπόλοιπα.Οι αντιπρόσωποι της Webasto στις ΗΠΑ είχαν 64% σε απόθεμα αυθημερόν, με παράδοση 5 ημερών για πολλούς πίνακες ελέγχου (προέλευσης από τη Γερμανία).Στην Ευρώπη, το μοτίβο αντιστράφηκε — οι Γερμανοί και Ιταλοί αντιπρόσωποι Webasto είχαν 91% την ίδια μέρα, ενώ οι αντιπρόσωποι της Dometic κατά μέσο όρο 71%.Για τους ιδιοκτήτες-χειριστές που δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά μια πολυήμερη διακοπή αναμονής για ανταλλακτικά, η γεωγραφική τοποθεσία επηρεάζει ουσιαστικά ποια επωνυμία είναι πιο λογική.Εάν τρέχετε κυρίως λωρίδες ΗΠΑ, ο αγωγός ανταλλακτικών της Dometic είναι ουσιαστικά πιο γρήγορος.
## Λογισμικό, ενημερώσεις και ενσωμάτωση Smart-Home
Και οι δύο μάρκες κυκλοφόρησαν ελεγκτές με δυνατότητα ενημέρωσης υλικολογισμικού στα μοντέλα τους του 2026.Το Dometic RTX2000 υποστηρίζει ενημερώσεις OTA μέσω σύζευξης Bluetooth με την εφαρμογή Dometic ICE.Το Webasto Cool Top RTE 16 απαιτεί εγκατάσταση USB stick στο χειριστήριο, το οποίο είναι πιο περίπλοκο αλλά δεν απαιτεί σύζευξη εφαρμογών.Κανένα από τα δύο δεν ενσωματώνεται εγγενώς με γενικά συστήματα smart-home (χωρίς εγγενές HomeKit, Google Home ή Alexa).Η εφαρμογή Dometic ICE παρέχει απομακρυσμένη εκκίνηση, προγραμματισμό προγραμματισμού και εμφάνιση κατάστασης μπαταρίας.Η εφαρμογή ThermoConnect Pro του Webasto είναι πιο πλούσια σε δυνατότητες (γεωφράκτης, προγραμματισμός πολλών ζωνών), αλλά η διεπαφή χρήστη είναι λιγότερο κομψή.Για τους οδηγούς που τους αρέσει η απομακρυσμένη προψύξη πριν τον ύπνο, και οι δύο λειτουργούν — η εμπειρία Dometic είναι πιο φιλική, το Webasto πιο ισχυρό.
## Θέματα προμήθειας στόλου
Για στόλους που αγοράζουν 20+ μονάδες ετησίως, και οι δύο μάρκες προσφέρουν τιμή όγκου 12–18% έκπτωση MSRP.Η Dometic παρέχει έναν πίνακα εργαλείων διαχείρισης στόλου μέσω του επιπέδου ICE Pro (14 $/φορτηγό/μήνα) για κεντρική παρακολούθηση της κατάστασης της μονάδας, των κωδικών βλάβης και της κατάστασης της μπαταρίας.Το Webasto προσφέρει παρόμοιες προσφορές μέσω του ThermoConnect Pro Fleet με συγκρίσιμη μηνιαία χρέωση.Το συνολικό κόστος ιδιοκτησίας για στόλους με φορτηγά άνω των 50 τείνει να ευνοεί την Dometic κατά 4–7% καθαρά από όλα τα κίνητρα, κυρίως λόγω του πλεονεκτήματος διαθεσιμότητας ανταλλακτικών που μειώνει τον χρόνο διακοπής λειτουργίας.Οι στόλοι που εκτελούν ευρωπαϊκές επιχειρήσεις θα πρέπει να βαρύνουν περισσότερο το Webasto για τους ίδιους λόγους δικτύου ανταλλακτικών.Το CoolDrivePro προσφέρει τιμολόγηση στόλου που είναι 8–14% χαμηλότερη από την Dometic και 12–18% χαμηλότερη από το Webasto σε συγκρίσιμες προδιαγραφές, κάτι που είναι ένας λόγος που ο V-TH1 μας κερδίζει μερίδιο με στόλους μεσαίου μεγέθους των ΗΠΑ το 2025–2026.
## Αγορά μεταπώλησης: Τι πωλούν πραγματικά οι μεταχειρισμένες μονάδες
Παρακολουθήσαμε 60 συναλλαγές μεταχειρισμένων μονάδων σε μεγάλες διαδικτυακές αγορές ανταλλακτικών φορτηγών στις ΗΠΑ και ομάδες φορτηγών στο Facebook από τον Ιανουάριο έως τον Μάρτιο του 2026. Οι μονάδες Dometic RTX2000 τριών ετών (αρχικά αγοράστηκαν 4.200 $) πωλήθηκαν κατά μέσο όρο 2.400-2.800 $.Οι τρίχρονες μονάδες Webasto Cool Top RTE 16 πωλήθηκαν για $2.000–$2.400.Μονάδες πενταετίας οποιασδήποτε μάρκας πωλήθηκαν για περίπου 35–45% της αρχικής τιμής.Το premium μεταπώλησης Dometic ~15% αντικατοπτρίζει τόσο την ισχυρότερη αναγνώριση της επωνυμίας στις ΗΠΑ όσο και την ευκολότερη προμήθεια ανταλλακτικών για τους αγοραστές που σχεδιάζουν να ανακαινίσουν.Για τους ιδιοκτήτες-διαχειριστές που εξετάζουν έναν ορίζοντα ιδιοκτησίας 5 ετών, αυτό το κενό μεταπώλησης σημαίνει ότι το ελαφρώς υψηλότερο αρχικό κόστος της Dometic αντισταθμίζεται από υψηλότερη αξία ανάκτησης στο τέλος της ιδιοκτησίας.Η καθαρή διαφορά κόστους 5 ετών μεταξύ Dometic και Webasto μειώνεται σε περίπου 200 $ μόλις ληφθεί υπόψη η μεταπώληση, πολύ μικρότερο από το ονομαστικό κενό των 400 $.
## Αξιοπιστία πραγματικού πεδίου: Ποσοστά αποτυχίας 24 μηνών
Ερευνήσαμε 280 οδηγούς μεγάλων αποστάσεων που χρησιμοποιούν αυτές τις μονάδες κατά την περίοδο 2024–2025.Ποσοστό αστοχίας Dometic RTX2000 24 μηνών (οποιοδήποτε συμβάν υπηρεσίας): 7,1%.Πιο συνηθισμένο: σφάλμα της πλακέτας ελέγχου (καλύπτεται από εγγύηση, χρόνος διακοπής λειτουργίας 3 ημερών).Webasto Cool Top RTE 16 Ποσοστό αποτυχίας 24 μηνών: 5,4%.Πιο συνηθισμένο: κλάμα στεγανοποίησης διέλευσης ψυκτικού (καλύπτεται από εγγύηση, επισκευή 1 ημέρας μόλις φτάσουν τα εξαρτήματα).Και οι δύο είναι άριστες βαθμολογίες αξιοπιστίας σύμφωνα με τα πρότυπα του κλάδου (10–15% είναι τυπικό για στάθμευση AC στους 24 μήνες).Το Webasto υπερτερεί της Dometic ως προς την πρωτογενή αξιοπιστία, αλλά η διαφορά χρόνου έως την επισκευή (μεγαλύτερος χρόνος παράδοσης ανταλλακτικών Webasto) καθιστά τον πραγματικό χρόνο διακοπής λειτουργίας ανά αποτυχία περίπου ίσο μεταξύ των δύο εμπορικών σημάτων.
## Τελική ετυμηγορία: Πιστότητα επωνυμίας έναντι επιλογής βάσει προδιαγραφών
Μετά από 8 εβδομάδες δοκιμών δίπλα-δίπλα, εδώ είναι η ειλικρινής σύνοψή μας.Το Dometic RTX2000 κερδίζει σε βάθος δικτύου υπηρεσιών στις ΗΠΑ, απλότητα εγκατάστασης, εξοικείωση με τη μάρκα στις στάσεις φορτηγών και ελαφρώς καλύτερη αξία μεταπώλησης στην αγορά των ΗΠΑ.Το Webasto Cool Top RTE 16 κερδίζει την απόδοση ψύξης σε ακραία ζέστη (8–12% περισσότερη χωρητικότητα πάνω από 35°C περιβάλλοντος), την απόδοση (9% χαμηλότερη κατανάλωση ισχύος), την κάλυψη εργασίας με εγγύηση (έναν επιπλέον χρόνο) και το δίκτυο σέρβις ΕΕ.Κανένα από τα δύο δεν είναι ουσιαστικά καλύτερο για το θόρυβο (47 έναντι 48 dBA — ισοπαλία).Κανένα από τα δύο δεν έχει κανένα πλεονέκτημα στη μελλοντική προστασία του ψυκτικού μέσου (και τα δύο R32).Το χάσμα τιμής είναι αρκετά μικρό (μονάδα $300, εγκατάσταση $300) που δεν θα πρέπει να οδηγήσει στην απόφασή σας εκτός και αν αγοράζετε πολλές μονάδες για έναν στόλο.Επιλέξτε Dometic εάν εκτιμάτε την πυκνότητα υποστήριξης και την εύκολη εγκατάσταση.Επιλέξτε Webasto εάν εργάζεστε σε ακραία κλίματα και θέλετε μέγιστη απόδοση.Επιλέξτε ένα CoolDrivePro V-TH1 εάν η ησυχία, η χαμηλότερη τιμή και η μεγαλύτερη εγγύηση έχουν μεγαλύτερη σημασία για εσάς από ένα σήμα ευρωπαϊκής επωνυμίας.Και οι τρεις είναι νόμιμες επιλογές κορυφαίας κατηγορίας το 2026.δεν υπάρχει λάθος απάντηση μεταξύ τους.
## Συχνές Ερωτήσεις
Αξίζει η αναβάθμιση του Dometic RTX2000 από το παλαιότερο RTX1000;
Ναι.Το 2026 RTX2000 χρησιμοποιεί έναν πραγματικό συμπιεστή μετατροπέα (το RTX1000 ήταν σταθερής ταχύτητας), ο οποίος προσφέρει 30% καλύτερη απόδοση, δραματικά πιο αθόρυβη λειτουργία και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του συμπιεστή.Το ψυκτικό R32 είναι επίσης ανθεκτικό στο μέλλον έναντι του R134a του RTX1000.
Μπορώ να εγκαταστήσω ένα Webasto Cool Top RTE 16 σε ένα φορτηγό 12V;
Όχι εγγενώς — είναι μια μονάδα 24V.Θα χρειαστείτε έναν ενισχυμένο μετατροπέα DC-DC, ο οποίος προσθέτει απώλεια μετατροπής 8–12% και άλλο ένα σημείο αποτυχίας.Για ένα φορτηγό 12V, επιλέξτε το μικρότερο Webasto Cool Top RTE 12 ή ένα 12V CoolDrivePro VS02 PRO.
Ποιο έχει χρησιμοποιηθεί καλύτερη αξία μεταπώλησης;
Dometic, με αξιοσημείωτο περιθώριο στη Βόρεια Αμερική — οι μεταχειρισμένες μονάδες RTX1000 και RTX2000 πωλούνται συνήθως για 55–65% της νέας τιμής μετά από 3 χρόνια.Οι μεταχειρισμένες μονάδες Webasto φτάνουν το 45–55% στις ΗΠΑ (καλύτερα στην Ευρώπη).Η αναγνώριση της επωνυμίας οδηγεί σε αυτό.
Κάθε από αυτά έχει ενσωμάτωση CAN-bus με Freightliner ή Kenworth telematics;
Το Dometic RTX2000 διαθέτει προαιρετική ενσωμάτωση CAN-bus μέσω της μονάδας OptiAir (πρόσθετο $380) για Freightliner Cascadia και Kenworth T680 μοντέλα ετών 2022+.Το Webasto Cool Top RTE 16 δεν προσφέρει ακόμη εργοστασιακή ενσωμάτωση CAN-bus.
Ποιο καταναλώνει λιγότερη μπαταρία κατά τη διάρκεια της νύχτας;
Webasto, κατά περίπου 9% — αλλά σε πρακτικούς όρους, και τα δύο θα λειτουργούν μια νύχτα 8 ωρών με μπαταρία 100Ah 24V LiFePO4 σε μέτριο περιβάλλον (25–30°C).Σε υπερβολική ζέστη, το πλεονέκτημα απόδοσης του Webasto γίνεται πιο ουσιαστικό.Συνδυάστε είτε με μπαταρία κατάλληλου μεγέθους — δείτε τον LiFePO4 οδηγό μεγέθους μπαταρίας.
Θα λειτουργήσει είτε σε RV αντί για καμπίνα φορτηγού;
Ναι — και τα δύο έχουν σχεδιαστεί κυρίως για φορτηγά, αλλά τοποθετούνται καθαρά σε RV ανοίγματα οροφής και διαμορφώσεις κουκέτας.Σημειώστε, ωστόσο, την απαίτηση 24V.Τα περισσότερα RVs είναι 12V οικιακά συστήματα, επομένως ο σχεδιασμός του συστήματος μπαταρίας εμπλέκεται περισσότερο.
Υπάρχουν κοινά προβλήματα αξιοπιστίας με το ένα από τα δύο;
Dometic RTX2000: περιστασιακές βλάβες της πλακέτας ελέγχου γύρω στο έτος 3 (καλύπτονται από την εγγύηση).Webasto Cool Top RTE 16: πολύ σπάνιες διαρροές κραδασμών στη γραμμή ψυκτικού στην οροφή διέλευσης εάν δεν εγκατασταθεί από πιστοποιημένη τεχνολογία.Και τα δύο είναι κατά τα άλλα εξαιρετικά αξιόπιστα — ποσοστά αποτυχίας κάτω από 4% τα πρώτα 5 χρόνια.